• -10,00 zł
Wrzesień 1939 w pieśni i w piosence - CD

Wrzesień 1939 w pieśni i w piosence - Chór Wojska Polskiego CD

  • Obraz i dźwięk : CD

Wrzesień 1939 w pieśni i w piosence

Utwory zawarte na płycie są okazją do przywołania wspomnień związanych z wydarzeniami sprzed siedemdziesięciu laty. Tworzą pamięć o wojennych czasach cierpienia i bólu. Stanowią próbę złączenia naszych serc z duszami bohaterów, którzy oddali swe życie za to, abyśmy mogli cieszyć się dziś wolnością.


15,00 zł 25,00 zł

Najniższa cena produktu 15,00 zł z dnia 27.03.2023

Ostatnie sztuki w magazynie
Darmowa wysyłka od 129,00 zł
 
"Dnia pierwszego września roku pamiętnego, wróg napadł na Polskę z kraju niemieckiego". Do tej napaści,17 września 1939 roku, dołączyły wojska sowieckie. Rozpoczął się jeden z najtragiczniejszych okresów narodu polskiego: okupacja hitlerowska i bolszewicka. 28 września 1939 roku bohatersko broniąca się Warszawa skapitulowała.
 
Tajne władze Polski Podziemnej, zarówno wojskowe jak i cywilne, poprzez liczne sabotaże czy czynną walkę oddziałów partyzanckich. organizują zdecydowany opór.
 
Niezwykle skuteczną bronią w walce ze znienawidzonym okupantem była także pieśń, powstająca bądź samorzutnie, bądź na apel tajnych władz. Pieśń ta opisywała sytuacje w jakich znajdował się nasz naród w tych dramatycznych latach, nasycona była różnymi nastrojami, reprezentowała różne gatunki. Stąd pojawiła się wielorakość wątków tekstowych: od zdecydowanie bojowych, o nucie żołnierskiej i patriotycznej, do tekstów satyrycznych, ukazujących udręczoną codzienność. Powstawały pieśni mobilizujące naród do najwyższych poświęceń, heroizmu i do nieustannej gotowości zbrojnej. Obok piosenek, których odbiorcą była zwykła ulica, powstawały pieśni modlitewne. Były też piosenki z kategorii pieśni dziadowskich, zawierające wyraźny podtekst ideowy, kpiarski, szyderczy i pełen pogróżek pod adresem okupantów. W owym czasie wielką popularnością cieszyły się "krzepiące ducha" pieśni i piosenki powstałe przed wojną np.: "Serce w plecaku", "Morze, nasze morze", "Marsz lotników", "Piechota".
 
W repertuarze naszej płyty zawarliśmy również przedwojenną "Modlitwę harcerską" - pieśń polskich harcerzy- jedynej organizacji w światowym skautingu, która w okresie II wojny światowej wzięła zasadniczy udział w konspiracyjnych walkach narodu polskiego.
 
W okresie powojennym nadal tworzono pieśni i piosenki utrwalające pamięć o tamtych tragicznych dniach.
 
 
na płycie

 1. Atak
 2. Modlitwa obozowa
 3. Naprzód do boju żołnierze
 4. Piechota
 5. Serce w plecaku
 6. Dnia pierwszego września
 7. Morze, nasze morze
 8. Szumią bałtyckie fale
 9. Biały krzyż
10. Marsz lotników
11. Modlitwa harcerska
12. Sztandar
13. Chłopcy malowani


K00537
2 Przedmioty

Opis

Obraz i dźwięk
CD
Dodaj opinię dla tego produktu
Loading...