• -3,00 zł
Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze

Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze

Wojciech Bonowicz
  • Okładka : twarda
  • Wymiary : 124 x 195 mm
  • Ilość stron : 228
  • ISBN : 978-83-2406-460-1

Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem - mawiał o sobie Józef Tischner.

Nowa książka przedstawia wybitnego myśliciela, duszpasterza i publicystę przede wszystkim jako Józka z Łopusznej, który zjednywał sobie wszystkich ogromnym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie. 

41,99 zł 44,99 zł

Najniższa cena produktu 41,99 zł z dnia 27.09.2023

Darmowa wysyłka od 129,00 zł

Najbardziej znany góralski dowcip opowiadany przez Tischnera ma za bohatera nieśmiertelnego Franka Gąsienicę. Po mnie nic nie zostanie oprócz tych paru dowcipów tym raduję się oczywiście które Franek Gąsienica wymyśla, a ja, jak ten magiel, powtarzam, mówił Tischner podczas jednego z wykładów. Otóż w czasie powodzi w Łopusznej chłopi stali przy moście na Dunajcu i obserwowali, co się dzieje. Przedmiot refleksji był zawsze ten sam: czy woda zabierze most, czy nie zabierze. Ale tym razem chłopów coś zaintrygowało: unoszący się na wodzie góralski kapelusz. Patrzą - stanął na prądzie. Za chwilę pod prąd. Zaś stanął i z prądem. Coz to? Cud?, pyta jeden. E nie, to Franek Gąsienica. Pedzioł, ze ma w dupie powódź i orze. Dowcip ten góralska wersja wezwania: Róbmy swoje! zrobił zrozumiałą karierę w latach stanu wojennego. Przy różnych okazjach Tischner powtarzał, że nie ma czasów tak złych, żeby nie można było uprawiać nauki, a w szczególności oswajać świata myśleniem.

(fragment)

Nowa książka Wojciecha Bonowicza przedstawia wybitnego myśliciela, duszpasterza i publicystę przede wszystkim jako Józka z Łopusznej, który zjednywał sobie wszystkich ogromnym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie. Z połączenia krótkich obrazów powstał barwny portret Tischnera, człowieka nietuzinkowego, wnoszącego ożywczy ferment do polskiego życia intelektualnego i publicznego.

Wojciech Bonowicz (ur. 1967) poeta, publicysta, dziennikarz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako poeta debiutował w 1995 tomem Wybór większości. Tom Pełne morze został nagrodzony w 2007 Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii poezja. Jego biografię księdza Tischnera nominowano do Nagrody Literackiej Nike (2001). Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym, miesięcznikiem Znak i TVP Kultura. Mieszka w Krakowie.

Wojciech Bonowicz
K04544

Opis

Okładka
twarda
Wymiary
124 x 195 mm
Ilość stron
228
ISBN
978-83-2406-460-1
Loading...