• -5%

Najgorszy

Waldemar Łysiak

Najgorszy to kontynuuacja trylogii łotrzykowowskiej. Lektura dzieła pozwala odpowiedzieć na pytanie co jest najważniejsze: twarda walka, konkursowa pycha czy falsyfikacja rzeczywistości bliska sferze onirycznej.
39,90 zł
37,91 zł Zniżka 5%
Brutto

W magazynie

Ilość

 

Bezpieczne Płatności dzięki PayPal i Dotpay

 

Darmowa dostawa od 129 złotych

 

Jesteśmy Dla Was od poniedziałku do piątku 8:00-16:00

Najgorszy jest swoistym dodatkiem do głośnej trylogii łotrzykowsko-heroicznej Waldemara Łysiaka (Dobry, Konkwista, Najlepszy) - a zarazem stanowi zupełnie odrębną pozycję, dzieło, które można z satysfakcją czytać bez znajomości wspomnianej trylogii. Jednak, oczywiście, Najgorszy rozszerza cykl - dzięki niemu trylogia stała się czteroksiągiem vel tetralogią. I chyba ów drugi (grecki) termin jest tu trafniejszy niż określenie czteroksiąg, bo starożytni Grecy zwali tetralogią widowisko teatralne będące czteroczęściowym cyklem w układzie 3 + 1 (trylogia złożona z trzech tragedii oraz dramat satyryczny).

Tylko pozornie Najgorszy jest literaturą polityczną (dotyczy to zresztą również wszystkich tomów czteroksiągu). Już szesnaście lat temu Łysiak kpił u progu swego memuaru: ,,Pisanie literatury politycznej interesuje mnie w równym stopniu co statystyka, kulturystyka i robienie swetrów na drutach. Obchodzi mnie zupełnie inna dziedzina ewolucji. Tym moim konikiem jest zoologia; wszystko co piszę to czytanki z życia zwierząt. Po czym dał przykład z wysokiej literackiej półki, mówiąc, iż nazywanie jego powieści politycznymi miałoby równie dużo sensu, ile miałoby twierdzenie, że Hamlet jest sztuką o perypetiach dynastycznych dworu duńskiego w Średniowieczu. Treścią Hamleta jest właśnie to - perypetie dynastyczne na duńskim dworze królewskim w Średniowieczu - a przecież jest to czytanka o czymś zupełnie innym, o mentalno-hormonalnych perypetiach osobnika wieńczącego długi darwinowski łańcuch pokoleń. Reasumując swój wywód, Łysiak stwierdził: "Dusza ludzka interesuje mnie tysiąc razy bardziej. Istotnie - w Najgorszym zaglądamy głęboko do dusz mężczyzny i kobiety toczących dialog, o którym aż po finał nie będziemy wiedzieć ile mieści prawdy, a ile mistyfikacji, co tu jest stroną realną, a co teatralną. Czy główną bohaterką Najgorszego jest twarda walka, czy może konkursowa pycha instynktów profesjonalnych, czy raczej falsyfikacja rzeczywistości bliska sferze onirycznej? Na to pytanie może czytelnikowi odpowiedzieć wyłącznie lektura dzieła".

K00122

Opis

ISBN:
978-83-6029-708-8
Okładka:
oprawa twarda
Wymiary:
145 x 210 mm
Ilość stron:
294
Wydawca:
Wydawnictwo Nobilis

Specyficzne kody

Komentarze

Napisz swoją opinię

Najgorszy

Najgorszy to kontynuuacja trylogii łotrzykowowskiej. Lektura dzieła pozwala odpowiedzieć na pytanie co jest najważniejsze: twarda walka, konkursowa pycha czy falsyfikacja rzeczywistości bliska sferze onirycznej.

Napisz swoją opinię