• -30,00 zł
Zbrodnia bez kary

Zbrodnia bez kary. Dziennikarskie śledztwo ujawnia powojenne kariery zbrodniarzy hitlerowskich

Ewelina Karpińska-Morek
  • Okładka : miękka
  • Wymiary : 162 x 235 mm
  • Ilość stron : 504
  • Waga : 0,79 kg
  • Rok wydania : 2022
  • Wydawca : Wydawnictwo M
  • ISBN : 978-83-8043-788-3

6 lat wojny. Miliony ofiar. I tylko 182 wyroki dożywocia za popełnione zbrodnie. Jak to możliwe? Dziennikarze Deutsche Welle, Interii i Wirtualne Polski ujawniają historie katów, którzy po wojnie wiedli spokojne życie. I nigdy nie ponieśli konsekwencji popełnionych przez siebie zbrodni.

49,90 zł 79,90 zł

Najniższa cena produktu 49,90 zł z dnia 27.09.2023

Darmowa wysyłka od 129,00 zł

Na cmentarzu w Bonn Wilhelm Koppe nie zaznaje spokoju. Na jego grobie regularnie pojawia się tabliczka z napisem „Nigdy nie ukarany!!!”. Ktoś umieszcza tekst na żółtym lub czerwonym tle i laminuje kartkę. Nie jest duża, ale rzuca się w oczy na zadbanym grobie, który były wyższy dowódca SS i policji w Kraju Warty, a potem w generalnym Gubernatorstwie, dzieli z żoną Käthe i synem Mafredem.

Wilhelm Koppe, nazywany „Małym Himmlerem”, po wojnie został dyrektorem fabryki czekolady. Jego historia stała się początkiem dziennikarskiego śledztwa, w które finalnie zaangażowały się trzy duże redakcje: Deutsche Welle, Wirtualna Polska i Interia.

Owocem pracy dziennikarzy jest ponad dwadzieścia reportaży i wywiadów, w których nie tylko zbrodniarze tracą anonimowość, ale również ofiary stają przed nami jako konkretne osoby, które zostały wyrwane ze swojej codzienności, spokojnego życia wśród kochających najbliższych. Brutalnie mordowane i odzierane z godności – nawet po śmierci, kiedy ich ciała porzucano, palono lub ćwiartowano, by korzystnie sprzedać.

Wszystkie teksty zawarte w książce łączy jedna kwestia: nierozliczone zbrodnie wojenne. Pomimo upływu lat i licznych dowodów, wielu katów nie zostało nigdy ukaranych. Co więcej, po wojnie wiedli spokojne życie i robili kariery zawodowe. Dziś, pomimo niewyobrażalnej wręcz skali okrucieństwa, ich nazwiska w większości pozostają zapomniane. 

Poszczególnym historiom towarzyszą wstrząsające fotografie. Patrzymy na twarze osób, które wiedzą, że zaraz zginą i na rozpacz tych, którzy stracili najbliższych. Obok zaś widzimy urokliwe widoki i roześmianych katów. Całość pozwala zobaczyć rzeczywistość, która z dzisiejszej perspektywy wydaje się nierealna.

Ta książka to coś więcej niż kolejny reportaż o wojnie. To historie zbrodniarzy opowiedzianych z perspektywy ich rodzin, sąsiadów i ofiar. To także próba przyjrzenia się problemom powojennej rzeczywistości. Bo choć wojna skończyła się w 1945 roku, jej skutki jeszcze długo były odczuwalne. W niektórych miejscach i w niektórych rodzinach widoczne są nawet do dzisiaj.

Ewelina Karpińska-Morek
M1856

Opis

Okładka
miękka
Wymiary
162 x 235 mm
Ilość stron
504
Waga
0,79 kg
Rok wydania
2022
Wydawca
Wydawnictwo M
ISBN
978-83-8043-788-3
Loading...