Żołnierskie kolędowanie - Chór Wojska Polskiego - CD

Żołnierskie kolędowanie - Chór Wojska Polskiego - CDŻołnierskie kolędowanie to najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu
solistów, chóru i orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.


25,00 zł

Najniższa cena produktu 25,00 zł z dnia 02.06.2023

Ostatnie sztuki w magazynie
Darmowa wysyłka od 129,00 zł

Kolęda jako pieśń religijna śpiewana w okresie świąt Bożego Narodzenia jest rodzajem i sposobem modlitwy. Pierwsze kolędy tłumaczono z łaciny, a później tworzono oryginalne, narodowe. Autorami kolęd byli poeci, bakałarze, kantorzy, żacy i wędrowni artyści, których imiona i nazwiska nie zachowały się do naszych czasów. Początkowo przekazywane były drogą ustną, a następnie zapisywane i drukowane.
 
W XII wieku Św. Franciszek, wywodzący się ze stanu żołnierskiego, wymyślił i zbudował w Asyżu Żłóbek Betlejemski oraz wprowadził kolędową adorację Bożego Dzieciątka. W Polsce najsłynniejsze są "Jasełka" Teofila Lenartowicza, z których do skarbnicy kolęd weszła "Mizerna cicha, stajenka licha", kompozycji Jana Galla, a dalej "Jasełka Starowarszawskie" Artura Oppmana (Or-Ota) i "Betlejem Polskie" Lucjana Rydla.
 
Najstarsze polskie kolędy znajdują się w zbiorach katolickich pieśni z XVI wieku w klasztorach oraz w Bibliotece Jagiellońskiej. Są to kantyczki, rotuły i symfonie anielskie na Boże Narodzenie. W następnych stuleciach powstawały nowe kolędy, pełne niezwykłego uroku, przepojone uczuciem do Dzieciątka Jezus i Ojczyzny. Pisali je polscy poeci począwszy od Jana Kochanowskiego. Franciszek Karpiński, poeta stanisławowski, napisał piękną, wzniosłą kolędę o dużej głębi teologicznej i filozoficznej pt. "Pieśń o Narodzeniu Pańskim", zwaną później "Bóg się rodzi, moc truchleje". Melodia tej kolędy została zaczerpnięta z ludowej pastorałki, popularnej w XVIII wieku.
 
Pośród wielu kolęd szczególne miejsce zajmują liryczne kołysanki promieniejące wielką miłością, m. in. Lulajże Jezuniu i Jezus malusieński. Nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz tak o nich mówił: "...uczucia miłości i czci Matki Dziewicy ku swemu Synowi Bogu tak są delikatne, tak czyste, tak niebieskie, że tłumaczyć je prozą byłoby znieważyć swiętość". Tworzono też kolędy religijno-patriotyczne, które wielką popularnością cieszyły się wśród powstańców 1863 roku, zesłańców na Sybir, żołnierzy I i II wojny światowej, powstańców, jeńców obozów i łagrów oraz w stanie wojennym 1981 r. Były one okolicznościowymi parafrazami znanych kolęd. Powstają również kolędy w czasach współczesnych.
 
Kolędy polskie odegrały szczególną rolę w dziejach naszej historii. Słusznie twierdzi dr Zofia Niesiołowska-Rotherowa, że "...w kolędach polskich brzmi jeszcze jedna nuta, która święta Bożego Narodzenia, wieczór wigilijny i dzielenie się opłatkiem zestraja w jedną wielką sprawę religijną i narodową, a mianowicie nuta patriotyczna".
 
Na tej płycie prezentujemy bogactwo najpiękniejszych polskich kolęd: od lirycznych kołysanek, o ludowym rodowodzie, po kolędy wzniosłe i patriotyczne. Wszystkie charakteryzują się najczystszą poezją, pełną barw i uczuć, wyrażają polska duszę. Głoszą Wesołą i Dobrą Nowinę Narodzenia Pana, krzewią i pogłębiają w ludziach Wiarę, Nadzieję i Miłość.
 
Słuchając kolęd w wykonaniu artystów wojskowych, zwróćmy uwagę na zapisane w nich rymy wszystkich polskich tańców narodowych: kujawiaka, poloneza, mazura, krakowiaka, oberka i tańców regionalnych. Cóż dorówna wzruszającemu pięknu kolędy "Oj, Maluśki, Maluśki", którą z wielkim upodobaniem śpiewa nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II?
 
Pragnieniem wydawcy jest, aby słuchając i śpiewając kolędy, łączyć żołnierskie serca - polskie serca, jak je łączy Biały Opłatek, który uwrażliwia i otwiera na potrzeby bliźniego. Każda bowiem wydana płyta jest cegiełką w działalności charytatywnej Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.


na płycie
 
Bracia patrzcie jeno
Lulajże Jezuniu
W Betlejem w stajence
Jezus malusieńki
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Wśród nocnej ciszy
Dzisiaj w Betlejem
Mizerna cicha
Przystąpmy do szopy
Kolęda wojenna
Oj maluśki, maluśki
Przybieżeli do Betlejem
Gdy śliczna Panna
Do szopy hej pasterze
Z narodzenia Pana
Anioł pasterzom mówił
Nie było miejsca dla Ciebie
Mędrcy świata monarchowie
Gdy się Chrystus rodzi
Tryumfy Króla Niebieskiego
Cicha noc
Bóg się rodzi
 
 
Kupując płytę wspierasz działalność charytatywną  Caritas  Ordynariatu  Polowego  Wojska  Polskiego
 
K00552
1 Przedmiot
Dodaj opinię dla tego produktu
Loading...