Gry planszowe – świetny sposób na rozwój emocjonalny i intelektualny dla dużych i małych

Gry planszowe – świetny sposób na rozwój emocjonalny i intelektualny dla dużych i małych

Gry planszowe to świetna rozrywka, ale także sposób na rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych. To produkty, które wpływają na nasz mózg i serce, a także pozwalają na wspólne spędzanie czasu i budowanie relacji. Niezależnie od wieku, gry planszowe stanowią doskonały wybór dla każdego, kto szuka ciekawej rozrywki i możliwości rozwoju. Dlatego warto poświęcić czas na wspólne granie w rodzinie lub z przyjaciółmi, korzystając z licznych zalet płynących z tej aktywności.

 

Rozwój emocjonalny

Gry planszowe kojarzą się przede wszystkich z rozrywką dla dzieci. Rzeczywiście stanowią doskonałe narzędzie ich rozwoju emocjonalnego. Pozwalają na naukę wielu ważnych umiejętności, takich jak:

1.      Radzenie sobie z emocjami: gry planszowe uczą dzieci, że w życiu nie zawsze wygrywa się. W chwili przegranej, dzieci uczą się kontrolować swoje emocje, akceptować porażkę i cieszyć się sukcesami innych graczy. To kluczowa lekcja dotycząca radzenia sobie z frustracją.

 

2.      Współpraca i rywalizacja: w zależności od rodzaju gry, dzieci uczą się zarówno współpracować, jak i rywalizować. Gry, takie jak Pędzące Żółwie: Wyścig do Choinki wymagają zarówno działań zespołowych, jak i rywalizacji między graczami. To nauka budowania relacji z innymi i wspólnego dążenia do celu.

 

3.      Komunikacja: Gry planszowe promują komunikację między graczami. Dzieci muszą wyrażać swoje myśli, strategie, a także negocjować z innymi uczestnikami. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.

 

Rozwój intelektualny

Gry planszowe aktywizują mózg na różne sposoby. Podczas rozgrywki różne obszary mózgu są zaangażowane, co prowadzi do rozwijania różnych umiejętności:

1.      Myślenia logicznego i strategicznego: gry planszowe, takie jak np. Pełny Kurnik zmuszają graczy do ciągłego analizowania sytuacji, przewidywania ruchów przeciwników i planowania dalszych posunięć. Gracze muszą podejmować decyzje, które wpłyną na ich sukces w grze. Wybieranie najlepszych ruchów, przewidywanie działań przeciwników i adaptacja strategii w trakcie rozgrywki to kluczowe elementy, które rozwijają myślenie logiczne i strategiczne oraz przyczynowo-skutkowe. To doskonały sposób na trenowanie umysłu, niezależnie od wieku.

2.      Pamięć i koncentracja: gry, w których trzeba zapamiętywać położenie kart, symboli czy innych elementów gry, aktywizują pamięć krótkotrwałą i zdolność do skupienia uwagi. Jest to nieocenione wręcz ćwiczenie nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, którzy mają kłopot z koncentracją uwagi i skupieniem się na konkretnym działaniu. Można w przyjemny sposób uporać się z tym, co przysparza nam trudności w nauce lub w pracy. Spośród propozycji Klubu PDP doskonale sprawdzi się w tym zakresie np. gra Rudy: Sprytna Gra Pamięciowa.

3.      Kreatywność: wbrew powszechnemu mniemaniu, kreatywność nie jest cechą wrodzoną, ale predyspozycją, którą można rozwijać.  Niektóre gry planszowe wymagają kreatywnego myślenia, zwłaszcza te, które pozwalają na rozwiązywanie problemów w nietypowy sposób. To doskonały sposób na rozwijanie kreatywności i myślenia „poza schematem”. Gra, która wyzwala ogromne pokłady kreatywności są różnego rodzaju kalambury – w naszym Klubie możesz kupić m.in. Kalambury dla dzieci. Gra świąteczna.

 

A jakie korzyści płyną z gier planszowych dla dorosłych?

Choć gry planszowe często kojarzą się z dzieciństwem, to są równie atrakcyjne i wartościowe dla dorosłych. Oto kilka powodów, dla których dorośli również powinni sięgać po planszówki:

 

1.      Relaks i rozrywka: gry planszowe to doskonały sposób na odprężenie się i spędzenie czasu w towarzystwie. Zabawa planszówkami może być relaksem po trudnym dniu lub całym tygodniu w pracy. W obecnym zabieganiu, kiedy trudno znaleźć czas na odpoczynek, rozegranie w gronie najbliższych jednej lub kilku rozgrywek może rozładować emocje związane z tym, czym zajmowaliśmy się przez miniony tydzień.

 

2.      Integracja społeczna: dorośli także potrzebują kontaktu z innymi ludźmi. Gry planszowe to doskonałe narzędzie do integracji społecznej i budowania relacji z przyjaciółmi oraz rodziną. Wieczory z grami to świetny pomysł na spotkanie towarzyskie – w większym gronie można sobie pozwolić nawet na sztafetę gier, która wprowadzi element dodatkowej rywalizacji, ale tez i integracji w obrębie konkretnych zespołów.

 

3.      Rozwój intelektualny i emocjonalny:  wszystkie korzyści opisane powyżej w ramach rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dotyczą w równym stopniu dzieci, jak i dorosłych. Zarówno nad rozwojem myślenia strategicznego, jak i umiejętnością panowania nad emocjami czy współpracy przydają się nam niezależnie od wieku.

 

Planszówki jednoczą pokolenia

Gry planszowe stwarzają okazję do spędzenia wspólnego czasu i budowania relacji między pokoleniami. Dzieci uczą się od rodziców i dziadków, a dorosłym dają szansę na poznanie lepiej swoich najmłodszych. Gry planszowe to również okazja do tworzenia wspólnych wspomnień i budowania więzi rodzinnych, które przetrwają przez lata. Większość gier, które wymagają więcej niż jednego uczestnika, może świetnie spełniać zadanie integracji pokoleniowej, ale warto szukać takich, które są zaprojektowane tak, by angażować graczy niezależnie od ich wieku np. Dzieci kontra rodzice.

Loading...