• -50,00 zł
  • Nowy
Kościoły drewniane w Polsce
  • Kościoły drewniane w Polsce

Kościoły drewniane w Polsce

Autor albumu wybrał około 60 najbardziej charakterystycznych przykładów drewnianego budownictwa sakralnego. Lista świątyń obejmuje nie tylko te zabytkowe, wpisane na listę UNESCO, ale także te mniej znane, które powstały w XIX i XX wieku. Są wśród nich nie tylko kościoły katolickie, ale również cerkwie i kościoły ewangelickie.

199,90 zł
149,90 zł Zniżka 50,00 zł
Brutto

Najniższa cena produktu 149,90 zł z dnia 05.02.2023

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

W magazynie

Ilość

 

Bezpieczne Płatności dzięki PayPal i Dotpay

 

Darmowa dostawa od 129 złotych

 

Jesteśmy Dla Was od poniedziałku do piątku 8:00-16:00

Drewniane świątynie stanowią ważny element krajobrazu architektonicznego Polski. W połowie wieku XIX w Europie Środkowej budownictwo drewniane było traktowane wręcz jako architektoniczna manifestacja tożsamości narodowej, a jednocześnie gwałtownie malała liczebność tych obiektów. Polskie sakralne budownictwo drewniane uległo więc swoistej mitologizacji, być może z tego powodu wzbudza nadal w naszym kraju wiele emocji i zainteresowania.

Najstarsze zachowane kościoły drewniane na ziemiach polskich pochodzą z XV i XVI wieku. Prezentują jednolite rozwiązania architektoniczne, wypracowane i udoskonalane w poprzednich stuleciach. Są drobną częścią dawnego krajobrazu sakralnego budownictwa drewnianego w Polsce.

Niemniej jednak Autorowi, profesorowi Piotrowi Krasnemu udało się niełatwe zadanie wybrania około 60 reprezentatywnych przykładów tego budownictwa. Lista świątyń, które Autor przedstawia, jest dobrana w przemyślany sposób i reprezentatywna dla dorobku drewnianej architektury sakralnej w Polsce. Obejmuje ona także mniej znane, ale z pewnością zasługujące na popularyzację budowle z XIX i XX wieku. Autor nie skupił się na budowlach z południa Polski, dowartościowanych wpisaniem części z nich na listę UNESCO, ale poszukał interesujących przykładów na terenie całego kraju. Obok kościołów o szczególnie wysokiej klasie artystycznej prezentuje również świątynie spełniające specyficzne funkcje i dostosowane do nich kształtem architektonicznym.

Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
M1944

Opis

ISBN:
978-83-8043-874-3
Okładka:
twarda
Wymiary:
238 x 320 mm
Ilość stron:
272
Wydawca:
Wydawnictwo M

Specyficzne kody

Zobacz także

Album kościoły gotyckie w Polsce
  • -105,00 zł
W magazynie

Album kościoły gotyckie w...

Album Kościoły gotyckie w Polsce prezentuje piękno i bogactwo architektury 40. najbardziej znanych świątyń, powstałych od XIII do XVI wieku. Autor opisuje tło historyczne i legendy związane z powstaniem tych budowli – poznajemy historię Polski i zakonów osiadłych w tym czasie na naszych ziemiach: Cystersów, Dominikanów, Franciszkanów, Zakonu Krzyżackiego, Joannitów czy tajemniczych Templariuszy.

149,90 zł 44,90 zł -105,00 zł
Album Złoty Kodeks Gnieźnieński
  • -270,00 zł
W magazynie

Album Złoty Kodeks...

FENIKS 2017 w kategorii edytorskiej!

Bogato ilustrowane, dwujęzyczne dzieło stanowiące przewodnik po historii kultury polskiej.
Liczący 800 stron zabytek sztuki piśmienniczej, przeszedł gruntowną renowację, dzięki czemu powstała oryginalna kopia całego kodeksu.
Zawiera transkrypcję oryginalnego tekstu w języku łacińskim i polskim.
Pozycja godna polecenia miłośnikom kultury chrześcijańskiej.


469,00 zł 199,00 zł -270,00 zł
Janos Józef z Dymbna - album
  • -160,00 zł
W magazynie

Janos Józef z Dymbna - album

Wyjątkowy i unikatowy album przybliżający postać niezwykle cenionego artysty ludowego z Dębna, Józefa Janosa, rzeźbiarza i poety, którego prace - aczkolwiek niechętnie się z nimi rozstawał - znajdują się w kościołach, w muzeach etnograficznych i w prywatnych kolekcjach.

299,00 zł 139,00 zł -160,00 zł
Dzwon to Głos Boga
  • -110,09 zł
W magazynie

Dzwon to Głos Boga

Dzwony towarzyszyły człowiekowi od tysiącleci. Za kolebkę dzwonów uważana jest Azja, ale pierwsze zapisy o ich obecności w Europie pochodzą jeszcze z okresu starożytnego.

149,99 zł 39,90 zł -110,09 zł
Kaplica Zygmuntowska na Wawelu - piękno zaklęte w kamieniu
  • -89,10 zł
W magazynie

Kaplica Zygmuntowska na...

Album poświęcony perle polskiego renesansu na Wawelskim Wzgórzu – Kaplicy Zygmuntowskiej. Po tym niezwykłym miejscu  oprowadza nas  prof. Ireneusz Płuska, który opracował i nadzorował konserwację kaplicy przy pomocy najnowszych metod.

W albumie możemy przyglądnąć się najbardziej znanym zabytkom Kaplicy, zachwycić się jej detalami  oraz zajrzeć tam, gdzie na co dzień zwiedzający nie mają wstępu.
129,00 zł 39,90 zł -89,10 zł
  • -49,10 zł
W magazynie

Kościoły barokowe w Polsce

Kościoły barokowe w Polsce autorstwa prof. Piotra Krasnego to monumentalny album, ukazujący bogactwo architektoniczne doby Baroku na ziemiach polskich (Małopolska, ziemie ruskie, Śląsk, Mazowsze i Podlasie, Wielkopolska, Prusy Królewskie i Książęce).

149,00 zł 99,90 zł -49,10 zł

Komentarze

Napisz swoją opinię

Kościoły drewniane w Polsce

Autor albumu wybrał około 60 najbardziej charakterystycznych przykładów drewnianego budownictwa sakralnego. Lista świątyń obejmuje nie tylko te zabytkowe, wpisane na listę UNESCO, ale także te mniej znane, które powstały w XIX i XX wieku. Są wśród nich nie tylko kościoły katolickie, ale również cerkwie i kościoły ewangelickie.

Napisz swoją opinię